Bukowina Tatrzańska to nie tylko jedna z najbardziej urokliwych polskich miejscowości, ale również tych najwyżej położonych: około 1000 m n.p.m. Usytuowana w pobliżu pięknych Tatr, lasów i łąk, przyciąga na Podhale turystów z całej Polski. Odwiedzana chętnie zarówno zimą, jak i latem, gdyż o każdej porze roku oferuje liczne atrakcje. Właśnie tutaj, na Wierchu Olczańskim, znajduje się Hotel Zbójnicówka. Doskonałe miejsce dla planujących urlop lub ferie w polskich górach.
Niewątpliwie tym, co przyciąga turystów do Bukowiny Tatrzańskiej, jest bliskość basenów geotermalnych, w samej Bukowinie, gdzie znajdują się Termy Bukovina, oraz w Białce i Szaflarach. Odwiedzający Bukowinę Tatrzańską znajdą tutaj również liczne trasy wędrowne i rowerowe. Hotel Zbójnicówka stanowi doskonałą bazę wypadową na tatrzańskie szlaki turystyczne: do Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów i innych. Warto dodać, że co roku przebiega tędy trasa wyścigu kolarskiego "Tour de Pologne". Latem można korzystać z atrakcji takich jak: spływ Dunajcem , rafting, paintball, quady czy off-road, a zimą z przejażdżki kuligiem i bogatej oferty 22 stacji narciarskich, które są zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności. W odległości 500 metrów od Hotelu Zbójnicówka znajduje się najbliższy wyciąg narciarski, a 2 km kompleks wyciągów Rusiń-ski.
Ponadto w okolicy znajdują się liczne karczmy i restauracje.
Gmina Bukowina Tatrzańska rozciągnięta jest na kilku wzgórzach zwanych przez miejscowych górali "wierchami". Krzyżują się one tworząc rondo, tzw. "klin", z którego można udać się w kierunku Łysej Polany, Białki Tatrzańskiej, Poronina lub Gliczarowa. Ok 30 % powierzchni gminy zajmuje Tatrzański Park Narodowy. W skład terenu gminy wchodzą również: Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza, Rysy, Zawrat, Orla Perć, Kozi Wierch czy Świnica. Bukowina Tatrzańska i jej okolice to malownicze tereny pełne nieskażonej górskiej przyrody, oraz bogatej fauny i flory. Spokój, piękne krajobrazy i czyste, górskie powietrze docenią wszyscy miłośnicy pieszych i rowerowych wypraw.
Charakterystyczną cechą miejscowych jest ich przywiązanie do kultury regionu. Ma to swoje odzwierciedlenie w gwarze i ubiorze górali, jak również wystroju tutejszych karczm i miejsc noclegowych. Od lat odbywają się tutaj także dwie znane imprezy prezentujące żywy folklor: letnie "Sabałowe Bajania", czyli Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów weselnych, oraz zimowy "Karnawał góralski" - Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych obejmujący również zawody tańca zbójnickiego i wyścig kumoterek.
Zwiedzającym można polecić zabytki takie, jak drewniany Kościół Parafialny NSJ będący świadectwem religijności ludności podhalańskiej. Nieopodal kościoła znajduje się Dom Ludowy, jedna z większych drewnianych budowli w Polsce, która jest zarówno materialnym, jak i duchownym centrum kultury Bukowiny Tatrzańskiej.